Czym są pasma krótkofalarskie?
Pasma krótkofalarskie to zakresy częstotliwości przydzielone radioamatorom na których krótkofalowcy mogą nadawać. Więcej o częstotliwościach na których radioamatorzy mogą nadawać można przeczytać z band planu na stronie radioklucz.pl/bandplan/.
Pasma Bandplanu
Pasmo 2200m (136khz) LF
Pasmo 136 kHz (2200 m) – pasmo fal radiowych przydzielone krótkofalowcom w większości krajów. Polskim krótkofalowcom, posiadającym zezwolenie kategorii I udostępnione zostało w roku 2003. Dozwolone modulacje na tym paśmie to CW oraz modulacje cyfrowe.
Charakterystyka
W Polsce stacje w służbie amatorskiej wykorzystujące częstotliwości z zakresu 135,7–137,8 kHz nie mogą przekraczać maksymalnej mocy promieniowanej równej 1 W EIRP emisją A1A[1]. Największym problemem tego pasma jest niska sprawność anten rzędu 0,1–1%, która wymusza stosowanie znacznych mocy nadajnika. Stosuje się głównie wolnoanalizującą telegrafię QRSS. Czas trwania kropki wynosi od 3 sekund (QRSS3) do 240 sekund (QRSS240). Standardowa telegrafia daje dużo słabsze zasięgi w porównaniu do QRSS. Stosuje się również modulacje cyfrowe JT9, WSPR oraz OPERA.
Do pracy stosuje się głównie anteny pionowe „T” lub odwrócone „L”. Anteny mają bardzo małą rezystancję promieniowania, rzędu miliomów, i w porównaniu z rezystancją strat rzędu kilku omów skutkuje to małą sprawnością anten. Istotnym parametrem decydującym o sprawności jest wysokość zawieszenia anteny. Prowadzone są również eksperymenty z nadawaniem za pomocą magnetycznych anten pętlowych. Ich zaletą jest mniejszy wpływ Ziemi, ale sprawność pogarsza niska impedancja wejściowa. Jako anteny odbiorcze dobrze sprawdzają się wielozwojowe anteny pętlowe lub anteny Beverage.
Anteny


Anteny na 2200m są zwykle wykonane z długiego druta oraz „loading coil” która skróca fizyczną długość anteny.
Ciekawe Materiały: 2200m Transmit Antenna at N6LF
Pasmo 630 m (472–479 kHz) MF
Pasmo 630 metrów (472-479 kHz) to zakres fal długich, wykorzystywany w radioamatorstwie. W Polsce dozwolona moc nadawcza wynosi maksymalnie 1 wat. Przydaje się doskonale w łącznościach kryzysowych (do ok. 200 km), niezależnie od stanu jonosfery. Modulacje na których możemy nadawać to telegrafia i emisja cyfrowa.
Pasmo 160m (1.810-2.000 mHz) MF
Pasmo 160m, znane również jako „gentleman band” pozwala na modulacje CW, LSB, CYFRA. W ciągu dnia fala nie przenika przez warstwę D, a fala przyziemna ma zasięg do 150 km. W nocy fala odbija się przez warstwę F2. Możliwe są zakłócenia od wyładowań atmosferycznych i elektroniki. Zmniejszona liczba burz podczas zimy pozwala na lepsze warunki pracy na tym paśmie.
Z powodu charakterystyki pasma 160m, takich jak nocna propagacja czy wymaganie dużych anten, mała część radioamatorów decyduje się na operowanie na tym paśmie. Dodatkowo większą konkurencję stawiają pasma takie jak 80m czy 40m, które pozwalają na krótsze anteny i oferują lepsze warunki radiowe.
Ciekawe materiały: An_Introduction_to_Operating_on_160m
Podsumowanie
Pasma LF i MF to zakresy częstotliwości, które krótkofalowcy wykorzystują do łączności. Każde z nich ma swoje specyficzne wymagania. Najczęściej używanym pasmem z tych trzech jest 160m, podczas gdy LF dla większości krótkofalowców jest tylko techniczną ciekawostką. Ze względu na obszerny temat pasm, artykuły będą rozdzielane na części.
Ostatnio postanowiłem pisać artykuły, głównie po to, aby poprawić swoje zdolności pisarskie i utrwalić zdobytą wiedzę. Mam też nadzieję, że dzięki tym tekstom ktoś się czegoś nauczy albo znajdzie w nich inspirację. Jeśli zauważysz jakiś błąd w moich artykułach, śmiało napisz do mnie~~ :3c
Źródła:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Pasmo_630_m
https://www.sp5py.pl/viewpage.php?page_id=14
https://pl.wikipedia.org/wiki/Pasmo_136_kHz
https://www.radioklucz.pl/bandplan/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Pasmo_160_m
An_Introduction_to_Operating_on_160m
Views: 1