VLF jest skrótem z języka angielskiego znaczącym fale bardzo długie. Obejmuje pasmo od 3-30khz, są to fale o długości od 10 do 100km
Propagacja fal bardzo długich
Fale te w wyniku małego tłumienia i dużej dyfrakcji rozchodzą się na bardzo duże odległości za pomocą fali powierzchniowej. Ulegają również odbiciu od najniższych warstw jonosfery, w dzień odbijają sie od warstwy D tymczasem w nocy odbicie jest od warstwy E (warstwy jonosfery). Zasięg fal bardzo długich jest duży i wynosi, zarówno w dzień i w nocy, kilka tysięcy kilometrów.
Źródła fal VLF
Źródłami fal VLF mogą być zjawiska naturalne i sztuczne. Naturalnymi źródłami są wyładowania atmosferyczne, zorze polarne oraz burze magnetyczne. Z racji iż fala ta w nocy odbija się od warstwy E można usłyszeć na radiu burzę z innych krajów. Utworzyłem playlistę na której można usłyszeć przykładowe źródła sygnału naturalnego oraz sztucznego. Sztucznymi źródłami tych fal mogą być statki podwodne ponieważ ta częstotliwość fali głęboko penetruje się przez wodę co jest pożądanym efektem podczas komunikacji wojskowej. Szukając informacji na temat sztucznych źródeł VLF napotkałem się na źródła wojskowe, nawigacyjne oraz „Próby kabli napięciem VLF„. Próba kabli VLF to metoda testowania izolacji kabli niską częstotliwością zazwyczaj 0.1 Hz zamiast 50/60 Hz. Używa się jej głównie do kabli średniego i wysokiego napięcia ponieważ przy niższej częstotliwości potrzeba mniej prądu aby naładować pojemnościowo kabel do testu.
Konsekwencje emitowania sztucznych fal VLF
Zostawiam to głownie jako ciekawostkę o której się dowiedziałem z tego fragmentu filmiku na Youtube. Emitowanie sztucznych fal VLF może modyfikować pasy Van Allena, wpływając na gęstość wysokoenergetycznych cząstek i pogodę kosmiczną. Więcej na temat korelacji fal VLF oraz pasa van Allena można przeczytać na anglojęzycznej wikipedii.
Czym jest pas Van Allena?

Jest to obszar intensywnego promieniowania korpuskularnego, otaczającego Ziemię. Składa się z naładowanych cząstek o wielkiej energii, schwytanych w pułapkę przez ziemskie pole magnetyczne, w którym poruszają się one po trajektoriach zbliżonych do helis, których osie są równoległe do linii pola magnetycznego, łączących obydwa ziemskie bieguny magnetyczne.
Wpływ Słońca na słyszalność VLF
Słońce wpływa na słyszalność zarówno sztucznych, jak i naturalnych transmisji VLF, zmieniając warunki w jonosferze, co może wzmacniać, tłumić lub modyfikować ich zasięg i charakter odbieranego sygnału. Duży wpływ na warunki odbiorcze VLF mają cykle słoneczne o których można poczytać tutaj.
VLF a krótkofalarstwo

Czytając artykuł SP9HSQ, można dowiedzieć się o możliwości otrzymania QSL nawet na tak niskich częstotliwościach. Popularną stacją, która nadaje i od której można otrzymać QSL, jest była stacja telegraficzna. Stacja ta została uruchomiona w 1924 roku. Więcej informacji na temat tej stacji możemy przeczytać na tej stronie.
Ciekawe strony i materiały
https://www.popularmechanics.com/space/solar-system/a26552/vlf-frequencies-affecting-space – artykuł na temat wpływu VLF na naszą atmosferę.
https://theinspireproject.org/default.asp?contentID=3 – odbiornik VLF
https://microsferics.com/index.php?target=index – Projekt Microsferics to oparta na społeczności sieć wykrywania wyładowań atmosferycznych, w której wolontariusze przekazują dane dotyczące wyładowań atmosferycznych, które wykrywają za pomocą własnych czujników.
https://sites.google.com/site/sp9hsq/home/vlf – artykuł SP9HSQ na temat odbiornika VLF.
https://www.pa3hcm.nl/?p=1232 – informacje na temat stacji SAQ
Podsumowanie
Fale VLF to bardzo długie fale radiowe, które mogą rozchodzić się na tysiące kilometrów dzięki odbiciom od jonosfery używane są m.in. w komunikacji z okrętami podwodnymi.
Źródła:
https://sites.google.com/site/sp9hsq/home/vlf
https://www.popularmechanics.com/space/solar-system/a26552/vlf-frequencies-affecting-space
https://en.wikipedia.org/wiki/Van_Allen_radiation_belt
https://pl.wikipedia.org/wiki/Pas_Van_Allena
https://pl.wikipedia.org/wiki/Aktywno%C5%9B%C4%87_s%C5%82oneczna
https://pl.wikipedia.org/wiki/Fale_bardzo_d%C5%82ugie
Ostatnio postanowiłem pisać artykuły, głównie po to, aby poprawić swoje zdolności pisarskie i utrwalić zdobytą wiedzę. Mam też nadzieję, że dzięki tym tekstom ktoś się czegoś nauczy albo znajdzie w nich inspirację. Jeśli zauważysz jakiś błąd w moich artykułach, śmiało napisz do mnie~~ :3c
Views: 0